Усі хохли – зрадники, чим більше у Дніпрі потопимо, тим кращ

+ Додати
    тему
Відповісти
на тему
Інше та Різне для тем, які не підходять для жодного з Форумів. Популярні тут теми можуть бути винесені в окремі Форуми.
Повідомлення Додано: Чет 07 лис, 2013 11:19

Усі хохли – зрадники, чим більше у Дніпрі потопимо, тим кращ

Усі хохли – зрадники, чим більше у Дніпрі потопимо, тим краще – історик про тактику Жукова

Гості «Вашої Свободи»: Віктор Король, доктор історичних наук, професор; Віталій Кулик, історик, політолог, директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства.

Інна Кузнецова: Київ хвилиною мовчання вшановує пам'ять тих, хто 70 років тому загинув у боях за столицю України, тих, хто пішов від нас у тяжкі повоєнні часи. На хвилину зупинено рух громадського транспорту, а у храмах столиці дзвонять дзвони.

У парку Вічної Слави біля пам’ятника Невідомому солдату відбувається вахта пам’яті. Це так званий «Пост №1», який був відновлений 28 жовтня 2013 року у день визволення України від фашистів.

Наказ визволити Київ саме цього дня, 6 листопада, на 26-річницю революції, віддав Йосип Сталін.

Історики стверджують, якби радянські генерали не поспішили виконувати його забаганку – визволити місто саме до річниці революції за будь-яку ціну – можна було б врятувати тисячі солдат.

За офіційними даними, у боях за Київ і Дніпро загинули 417 тисяч осіб. Проте існує версія, що насправді кількість жертв була понад мільйон.

Тоді радянські генерали жертвували сотнями тисяч життів, створюючи Букринський і Лютізький плацдарми для форсування Дніпра. Але не було у людей, які захищали Київ, військової майстерності. Можна ж було, говорили історики, обійти Київ, оточивши німців. Проте у наступ ішли раптово, аби встигнути до свята.

Скільки коштувало армії небажання ставки і командування Воронезького фронту, а потім 1-й Українського фронту взяти за основу наступу на Київ план генерала Рокосовського, який пропонував завдати основний удар північніше Києва? До цього плану повернулися вже лише тоді, коли у районі Букрина загинуло понад 250 тисяч солдат.

Віктор Король: Враховуючи те, що форсування Дніпра почалося ввечері, у ніч на 22 вересня, то я на цьому і акцентую увагу.

Можна назвати два етапи битви за Дніпро. Перший етап – це Чернігівсько-Полтавська наступальна операція, яка почалася 26 серпня, і планувалася вона по 30 вересня 1943 року. І Київська стратегічна наступальна операція – з 12 жовтня по 23 грудня 1943 року. А основні ж бої за Київ взяв на себе Воронізький фронт, а з 20 жовтня 1943 року 1-й Український фронт. Як і всі інші назви поміняли.

Але річ у тім, коли ми говоримо про битву за Дніпро, про жертви, про взагалі ті героїчні і надзвичайно трагічні події, то треба почати з того, що ще задовго до того, як наші війська захопили деякі плацдарми, а всього чотири в районі Великого Букрина плацдармів було, а потім в один злилися, а його обсяг був у периметрі 11 км на 6 км, що саме 21 вересня (ще не форсували ми Дніпро в районі Букрина) війська армії, яка належала до Центрального фронту, якою командував генерал Пухов, захопила плацдарми північніше Києва – у районі гирла Прип'яті, Дніпра. А потім 240 дивізія захопила плацдарм у районі Лютежа. А в кінці вересня, 28 вересня, війська 60-ї армії Черняховського, генерала, дуже талановитого, нашого справжнього українського військового генія, захопила плацдарми вже на ділянці Ясногородка-гирло річки Тетерів. І там розширилися ці плацдарми.

І порівняйте. Я сказав, що 6 км на 11 км – Букринський плацдарм, коли оці чотири злилися в один 24 вересня, а там плацдарм, який захопила армія Пухова, – 35 км в глибину і 30 км по фронту. А 60-а армія Черняховського 20 км в ширину і 10-12 км у глибину. Набагато більше!

А найголовніше не це. Я багато років знайомий ( і зараз він живий, дай, Боже, здоров’я йому!) з Героєм Радянського Союзу Петром Евсейовичем Брайком. Він мені особисто говорив. Каже, що десь на початок жовтня ковпаківська армія повернулася з Карпат. Він живе зараз у Москві, йому 94 роки. Каже: і ми томилися, б’ючи байдики, і могли навести переправи й переправити кілька наших армій Центрального фронту, яким командував Рокосовський, теж блискучий полководець, і взяти Київ раптовим ударом з мінімальними (наголосив Брайко!) втратами. Отакий був варіант.

І цей варіант пропонував і Рокосовський. Він пропонував особисто Сталіну. Але ж ми, не займаймо, що у військах Воронезького фронту представником ставки був не хто-небудь, а заступник Сталіна – Жуков, маршал Радянського Союзу. А його протеже Ватутін, їх підтримав Хрущов, і вони наполягли перед Сталіним, що треба Київ брати, столицю України, саме з півдня – з району Букринського плацдарму. Там же ці гори, там дуже важко. Там танки взагалі не могли пересуватися.

– І це призвело до таких страшенних жертв.
Віктор Король: Так.

І Рокосовський не витримав, подзвонив особисто Сталіну і сказав: така ситуація, давайте удвох – силами того фронту і мого фронту. Це ж мінімальні втрати! Він усе життя боровся за мінімальні втрати. І так він увійшов в історію, як людина, яка воювала з мінімальними втратами.

– Пане Кулик, наскільки взагалі є поширеним у світовій практиці, у світовій історії, щоб до дат відбувалися якісь військові події? Наскільки в інших країнах була поширена практика ставити перед військовими якісь завдання?

Віталій Кулик: По-перше, якщо ми говоримо про світову практику, то ця практика дуже поширена. Наприклад, Південна Корея святкує всі відомі військові події часів Корейської війни військовими парадами і великими торжествами чи великими заходами. У Латинській Америці, скажімо, війна між Парагваєм і Болівією. Святкується перемога Парагваєм на високому рівні. Це однин з ключових героїчних періодів парагвайської історії. Багато інших країн. Також у Південній Азії. І в США відтворюються події як Громадянської війни, так і часів Першої світової війни, так і часів Другої світової війни. Тобто відзначання військовими парадами, ходами є звичайною практикою.

З іншого боку, якщо ми говоримо про Європу, то в Європі ситуація зовсім інша. Мабуть, по-перше, через те, що святкувати в Європі…

– Я запитувала про дещо інше. Як до дат брали, так як Сталін наказав взяти до 7 листопада?

Віталій Кулик: Ми говоримо про ідеологічні речі. Звичайно, що для Радянського Союзу 7 листопада було сакральною датою, до якої треба було призначити певні заходи і певні військові дії. Очевидно, що 7 листопада грало внутрішньо-мобілізаційний фактор для мобілізації і суспільства, і армії, і потенціалу, і бойового духу.

Ми можемо подивитися, я думаю, що пан професор мені підтвердить, зростання кількості комуністів, які вступили у лави Компартії перед форсуванням і навіть після форсування. Тобто, саме комуністи були в авангарді цього.

7 листопада – це була ключова дата, яка мобілізовувала народ на чолі з партією. Тому, з точки зору політичної технології, як би це не цинічно звучало, це рішення було виправдане.

– Якщо говорити про такі ж рішення, політтехнологічні, інших керівників інших держав, чи є багато у світовій історії таких прикладів?

Віталій Кулик: У нацистській Німеччині.

Віктор Король: У нацистській Німеччині теж були такі варіанти, зокрема до дня народження Гітлера. І навіть Герінг інколи наказував помордувати деякі міста з приводу своїх ювілеїв, особистих. Рейхсмаршал Герінг. І так далі. Це було в них таке. Я вже не кажу про трагічний аспект цієї проблеми у нацистській Німеччині.

Диктатори є диктатори. Що Сталін, що Гітлер, як кажуть, різниці мало у цьому плані. Ні той не жалів людей, ні той не жалів людей. Єдине, що Гітлеру вдалося з мінімальними втратами завершити війну попри поразку, а Сталін – Піррова перемога.

Ми на сьогоднішній день (я ж кажу як член правління клубу «Пошук») і в районі Букринського плацдарму, і так далі не можемо встановити. А арифметика дуже проста. Що не можемо встановити? Оце відношення до людей що у битві за Київ, що інші битви. Це те, що їх ніхто не рахував.

Продолжение:
http://www.radiosvoboda.org/content/art ... 60168.html
Зображення
Бажаєте встановити кнопку "Подякувати"? Вам сюди - topic193734.html
ТупУм
Критикан

Подякував: 24 раз.
Подякували: 443 раз.

Профіль
Форум:
+ Додати
    тему