|
"АвтоВАЗ" витратив 500 млн на свій перший електромобіль El L |
+ Додати тему
|
Відповісти на тему
|
Обговорення матеріалів з фінансово-економічних та політичних тем. Новини економіки, наукові статті з економіки, ціни на золото, податковий кодекс, кредит МВФ та інші. Для обговорення Новин, Статей та Оглядів, розміщених на FINANCE.UA
Додано: Чет 30 сер, 2012 21:09
Пропонуємо до обговорення: Про це повідомив президент провідного російського виробників автомобілів Ігор Комаров.
Дивися повний текст "АвтоВАЗ" витратив 500 млн на свій перший електромобіль El Lada.
-
R2
-
- Робот новин
-
- Повідомлень: 101006
- З нами з: 14.05.04
- Подякував: 0 раз.
- Подякували: 153 раз.
-
-
Профіль
-
-
Додано: Чет 30 сер, 2012 21:37
The Tesla Model S is a full-sized electric sedan produced by Tesla Motors. Retail deliveries started in the United States in June, 2012.[3] The US Environmental Protection Agency (EPA) official range for the Model S luxury model equipped with a 85 kWh lithium-ion battery pack is 265 miles (426 km), topping the Tesla Roadster and making the Model S the electric car with the greatest range available in the market.[4][5][6] EPA's energy consumption is rated at 855 kilojoules per kilometre (38 kW·h/100 mi) for a combined fuel economy of 89 miles per gallon gasoline equivalent (2.64 L/100 km).[4][7] Tesla has also scheduled the release of a base model with a smaller 40 kW·h battery expected to deliver a range of 160 miles (260 km) and mid-range model with a 60 kW·h battery pack, both slated the fourth quarter of 2012.[8]
Tesla allocated the first 1,000 sedans off the production line to a Signature and Signature Performance limited edition, equipped with the 85 kW·h battery pack, and priced in the U.S. at US$95,400 and US$105,400 correspondingly, before any applicable U.S. federal and local government tax credits and incentives.[9][10] The base Model S with a 40 kW·h battery pack starts at US$57,400 up to US$77,400 depending on battery size and before any government subsidies.[4][9]
-
tyreinua
-
-
- Заблокований
- Повідомлень: 4872
- З нами з: 17.02.09
- Подякував: 40 раз.
- Подякували: 278 раз.
-
-
Профіль
-
-
Додано: Чет 30 сер, 2012 22:02
А может лучше б было поднять качество уже выпускаемых машин,нет.
-
Роман Александрович
-
-
- Повідомлень: 479
- З нами з: 18.05.12
- Подякував: 8 раз.
- Подякували: 79 раз.
-
-
Профіль
-
-
Додано: Чет 30 сер, 2012 22:03
Представляю ... электромобиль в Крымске, или Ильке :-)
-
Роман Александрович
-
-
- Повідомлень: 479
- З нами з: 18.05.12
- Подякував: 8 раз.
- Подякували: 79 раз.
-
-
Профіль
-
-
|
|
+ Додати тему
|
Відповісти на тему
|
Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей
Модератори:
Ірина_, Модератор
Схожі теми
|
|
|
0 |
162 |
Вів 09 чер, 2026 17:10 R2
|
|
|
1 |
446 |
|
|
|
2 |
776 |
|
|
Топ відповідей
Топ користувачів
Найкращі відповіді за минулий тиждень
|
|
|